27 Ağustos - 19 Eylül 2022

Aylin Sabi, Berrak Güloğlu, Deniz Varlı, Elif Atılır, Elif İlayda Bekdemir, Hediye Usta

Brawe Nedir?

Türkiye - Macaristan ortaklığında yürütülen BRAWE projesi, 25 yaş altı genç sanatçıları kültür-sanat aktörleriyle bir araya getirerek istihdam, dayanışma ve güvenli bir tartışma ortamı yaratma hedefiyle Şubat 2022’de programına başladı. Yedi aylık proje süresince Budapeşte ve Eskişehir’de eş zamanlı olarak düzenlenen seminerler, katılımcı programlar ve atölye çalışmalarına katılan sanatçılar, ayrıca Bankito Festivali için özel projeler gerçekleştirdi.

Sanatçılar, BRAWE projesi kapsamında ürettikleri yapıtlarla, dilsel cinsiyet eşitliği, sınırlar, toplumsal beğeni, abject, yabancılaşma, kadın bedeninin metalaşması , ötekileştirme, şişmanlık fobisi, kamusal alan/ özel alan, şiddet ve yabancılaşma gibi güncel hayatın çeşitli sorunlarını irdeliyorlar. Kumaş, silikon, tuvalet kağıdı, kil, saç, ip, tül, küre, plastik, seramik karo, zincir gibi malzemelerin kullanıldığı yapıtları mekana özel yerleştirme, heykel, video ve atölye çalışmaları 27 Ağustos - 19 Eylül arasında Perşembe’den Pazar’a, saat: 12.00 - 18.00 arasında Eldem Sanat Alanı ve OPUS XI’de izlenebilir.

EKSAV/Eldem Sanat Alanı, Yort Kitap, Aurora Modularis, Bankito Festival ve AZVLM ortaklığında yürütülen BRAWE, Anadolu Kültür, MitOst, Stiftung Mercator, European Cultural Foundation, iac Berlin ve Chrest Foundation tarafından desteklenen VAHA projelerinden biridir.

Brawe Sergisi

Toplumsal cinsiyet eşitliği ve güncel feminist meselelerin sürekli değişen, çok yönlü ve cinsiyet akışkan doğasını keşfetmeyi odağına alan BRAWE projesi, programa katılan sanatçıların üretimlerinden oluşan BRAWE sergisi ile 27 Ağustos Cumartesi günü izleyiciyle buluşuyor. Türkiye ve Macaristan'da 25 yaş altı genç sanatçılara yapılan eş zamanlı açık çağrı sonucunda Türkiye'den projeye katılmaya hak kazanan Aylin Sabi, Berrak Güloğlu, Deniz Varlı, Elif Atılır, Elif İlayda Bekdemir, Hediye Usta'nın disiplinlerarası çalışmaları Eldem Sanat Alanı, Opus XI ve çeşitli kamusal alanlarda görülebilecek.

27 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek açılış programına GLVRE ve Zynph sergiye özel hazırladıkları Dj setleriyle eşlik edecek.

Açılış: 27 Ağustos, Cumartesi, Saat: 19.00 - 21.00

Eldem Sanat Alanı (Mahzen, Bahçe), Opus XI, Odunpazarı

Line Up:

20:30 - 21:30 GLVRE @glvre

21:30 - 22:30 Zynph @zeynepyazycy